Nejlepší filmy

Po celém světě jsou sestavovány žebříčky nejlepších filmů - ať už je vytvářejí velké filmové časopisy a portály, nebo místní kino či filmový klub. Aby se film do takového žebříčku dostal, musí diváka zaujmout - příběhem, originalitou, technickým zpracováním nebo mixem všeho dohromady. Pokud je film úspěšný v kinech a v žebříčcích, dá se očekávat, že jeho prodeje budou velmi úspěšné a může se dočkat i vydání platinové edice nebo speciální edice s bonusy.

Na internetu jsou velmi populární především dvě stránky - IMDb (internetová filmová databáze) a RottenTomatoes.com a každá má odlišný systém hodnocení. IMDb sbírá názory tisíců uživatelů, kteří mohou film hodnotit známkou od jedné do desíti, k hodnocení je možno přidat i komentář. RottenTomatoes bere v první řadě v úvahu hodnocení ověřených členů - ti musí být členy asociací scénáristů a režisérů nebo musí být filmovými kritiky (pro některé tištěné nebo internetové médium). Každý hodnotitel může film okomentovat, v hodnocení má na výběr však pouze ze dvou možností - film je špatný ("rotten") nebo dobrý ("fresh"). Ve výsledku tak existuje i mnoho filmů, které mají hodnocení 0 % a mnoho, které mají hodnocení 100 %.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994). Andy přichází do vězení Shawshank jako podezřelý z vraždy své ženy a jejího milence. Na základě nepřímých důkazů je odsouzen, ačkoliv tvrdí že je nevinný. Spřátelí se s na doživotí odsouzeným Redem, Red je chlap, jakého má každé vězení - takový, který dokáže vše zařídit a vše sehnat. Společně se snaží přežít v drsném prostředí a sobě i ostatním dodávají sílu svou nadějí. Jelikož před nástupem do vězení pracoval jako bankéř, poradí jednomu z dozorců, jak se může vyhhnout placení velké části daní. Následně je Andy přeřazen do knihovny, kde se stane "finančním poradcem" pro bachaře z širokého okolí.

Andy pravidelně také sepisuje žádosti do parlamentu, po dlouhé době se jeho nepolevující snaha vyplácí a je schválen rozpočet pro pravidelné rozšiřování knihovny věznice. Čas běží, nový vězeň Tommy má informaci, která by mohla Andyho osvobodit a prokázat jeho nevinu. Andy požádá ředitele o obnovení procesu, ten to však odmítne, jelikož se nechce připravit o Andyho finanční služby - pošle jej na samotku a Tommyho nechá zlikvidovat.

Andy však po celou dobu, kterou strávil ve vězení - téměř dvacet let - pracoval na svém úniku. Kladívkem kutal únikový tunel až jednoho dne konečně utekl, vyzvedl si v bance nelegální peníze ředitele věznice a odcestoval do Mexika Zde se nakonec setkává i s podmínečně propušteným Redem.

Schindlerův seznam (1993). Židovská čtvrť v polském Krakově je na začátku války, roku 1939, vystavena stále rostoucímu tlaku nacistů. Německý obchodník Oskar Schindler (narozený ve Svitavách), člen nacistické strany, svůdník žen a člověk, který vydělává na utrpení jiných, v sobě dokáže nalézt svědomí a rozhodne se riskovat svůj život, aby pomohl těm, kteří jsou prakticky odsouzeni na smrt. Pro záchranu více než 1000 lidí obětoval nakonec veškerý svůj majetek. Tento film natočený podle skutečných událostí získal sedm Oskarů.

Kmotr (1972). Gangsterské drama odehrávající se v 40. a 50. letech v poválečném New Yorku se soustředí na rodinu Corleonů fascinujícím způsobem vypráví osudy italské rodiny, která vydělává na hazardu, ilegální prostituci, vydírání a zastrašování. Vedle geniálního vykreslení fungování zločinecké organizace zbyde místo i na přátelství a lásku.

Dobyvatelé ztracené archy (1981). Film, který stvořil legendu Indiana Jonese. Archeolog a univerzitní profesor Indy je pověřen americkou vládou, aby nalezl Archu úmluvy. Vydává se tak na epické dobrodružství, kdy v meziválečném období procestuje Jižní Ameriku, Tibet i Egypt, aby nakonec odhalil, jaké tajemství archa skrývá a proč se jí chtějí zmocnit nacisté.

Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2001). Sám autor tohoto románu, který je považován za zakládající dílo novodobé fantasy, J.R.R. Tolkien prohlásil, že Pán prstenů nemůže být zfilmován kvůli své epičnosti a rozsáhlosti. Kdyby však měl tu příležitost vidět trilogii režírovanou pod taktovkou Petera Jacksona, při pohledu na výborně stvárněné postavy, nádherné scenérie Středozemě a armády nesčetných obrovských příšer, by musel žasnout. Hlavním hrdinou je Frodo Pytlík, hobit, který bude muset během svého osudového putování prokázat odvahu, odhodlání a sílu přátelství. Od svého strýce Bilba získá prsten, kterým se nechtěně octne ve středu zájmu moci zla a jejího pána Saurona. Sauron touží prsten získat a jeho pomocí ovládnout lid Středozemě, Frodo se proto musí se svými přáteli, čarodějem, elfem a trpaslíkem vydat na putování, na jehož konci chtějí prsten jednou provždy zničit vhozením do ohně sopky Hory osudu.

Hodnocení filmů má pro producenty zásadní význam

Ať už jsou vaším oblíbeným žánrem drama, komedie, sci-fi, thrillery, fantasy či romantické filmy, hodnocení filmů vám může pomoci v rozhodování, zda daný film stojí za shlédnutí. Filmoví producenti jsou závislí na návštěvnosti svého díla a proto je v jejich největším zájmu, aby se film líbil a ideálně, aby diváci film doporučili svým přátelům a známým.

Opačná situace mívá katastrofální následky. Pokud je návštěvník kina s filmem nespokojen, velmi rád se o tom zmíní co nejvíce lidem - těch bude vždy více než těch, kterým by se svěřil s tím, že se mu film líbil. Svým chováním a hodnocením ovlivňujete více, než si možná myslíte.